Bez online připojení k internetu má spousta lidí pocit, že se zblázní, jelikož nebude mít neustále pod kontrolou svou zeměpisnou polohu, schránku s emailovými zprávami, počasí, internetové obchody s jejich okamžitými hodinovými slevami nebo komunikaci přátel na určité téma, která se právě tak pěkně rozběhla na některé ze sociálních sítí.
S internetem jako bychom byli spojeni nějakou neviditelnou pupeční šňůrou. Jako mateřský organismus nás táhne ke stále dalším a dalším činnostem, které za jeho pomocí vykonáváme a často s nimi také doslova mrháme časem.
Webové stránky nám sice mohou sloužit k mnoha dobrým, čas šetřícím a někdy téměř život zachraňujícím účelům, ovšem na druhou stranu též mohou působit jako mor živící se na času, energii a mentalitě lidí.
V následujícím krátkém shrnutí tak poskytujeme základní náhled na to, jakými způsoby mohou webové stránky nikoli pozitivně přispívat k naší životní pohodě, ale naopak si z ní ukrajovat po stále větších kouscích. Co je tedy možné považovat za největší zlo, s nímž se na webových stránkách lze setkávat?
1. Nevhodný obsah
Obecně se jedná o jakákoli příspěvky, vyjádření, fotografie, zprávy či videa, která neukazují svět v jeho reálně podobě (či se minimálně alespoň nesnaží mu co nejvíce přiblížit tak, jak jen je to v jejich silách). K podobnému obsahu lze řadit stránky obsahující porno materiály, návody na to, jak nezdravě hubnout, nebo například weby nejrůznějších krajně vymezených extremistických politických stran či hnutí.
2. Špatná přehlednost
I stránky, jejichž majitelé se snaží o dobrou věc – chtějí tedy své uživatele například vzdělávat či jim nabízejí zboží, které jim usnadní práci ve škole, v domácnosti a podobně – působí na lidskou psychiku kontraproduktivně, pokud jsou značně nepřehledné, vyskytuje se na nich řada nejrůznějších informací, jež jedince matou, zdržují a rozčilují. Největším zlem jsou pak v takovém případě takzvaná „vyskakující okna“, které nejenže uživatele zdržují a rozptylují, ale navíc ohrožují samotný počítač, na němž je osoba připojená.
3. Odkazy a „prokliky“ na jiné stránky
Hovoříme samozřejmě o odkazech na weby, které nemají tematicky mnoho společného se stránkou, na níž se osoba právě nachází. Podobné strategie jsou vůči uživatelům neetické
a vysoce nevhodné, ačkoli majiteli stránky mohou generovat slušný zisk.