Hobby

28.4.2023

Geocaching – zábava pro malé i velké

Geocaching je druh zábavy, která spočívá v hledání krabiček prostřednictvím GPS. Princip spočívá v tom, že podle zadaných souřadnic hledáte krabičky (tzv. keše čikešky), které někdo (majitel keše) dobrovolně a zdarma založil.

Existuje více druhů kešek, u některých je třeba vyluštit správné souřadnice předem, jiné kešky se nacházejí na předem zadaných souřadnicích. Cíl hry je pro každého jiný. Někdo hledá pro zábavu, jiný proto, aby měl nejvíce nalezených kešek. Hledačům těchto krabiček se říká kačeři. A právě tito kačeři prostřednictvím svého GPS zařízení hledají konkrétní souřadnice, na kterých se nachází keška.

Kešky se nachází na různých místech. Mohou být například v pařezu, pod kamenem, na stromě, ale také pod mostem. Důležité je, aby místo vybrané pro kešku bylo v souladu s pravidly geocachingu. Ke snadnějšímu nalezení na místě lze použít nápovědu, která je napsaná ve vašem zařízení u konkrétní kešky. Po nalezení kešky se musíte zalogovat (tzn. zapsat se do logbooku – bloku, který se v keši nachází). Do něj vždy píšeme svou přezdívku na webových stránkách geocaching.com, datum nálezu (případně i čas). Je vhodné také za keš poděkovat. Tento zápis se označuje jako log.

Tím však práce nekončí. Aby se vám keška započítala do celkového počtu nalezených keší, musíte ji ještě zapsat na web. Majitel keše potom provádí kontrolu, při které zjišťuje, jestli je uživatel skutečně zapsán jak v logbooku, tak na webu.

Pokud zjistí, že je uživatel zapsaný pouze v jednom z nich, keška se mu nezapočítá, ať už se jedná o to, že se kačer zapomněl zapsat nebo o podvod. Velkou výhodou geocachingu je také to, že v terénu nepotřebujete internet. Takže pokud si do mobilu uložíte kešky, které chcete najít a offline mapu, máte postaráno.
 
Co potřebuji, abych se mohl/a stát kačerem?
·         vytvořit si účet na stránkách geocaching.com (zdarma, případně pro více keší premium – ale účet zdarma bohatě stačí)
·         mobilní telefon s aplikací a mapou (c:geo, Locus) nebo GPS navigace
·         pero
·         papír či blok (pro případ, že bude logbook plný)
·         drobné předměty na výměnu
 
Základní pravidla geocachingu:
·         Nikdy kešku neničíme. Pokud ji najdeme ve zničeném stavu, napíšeme to do příslušného logu majiteli, aby ji mohl dát co nejdřív do pořádku. Povinností majitele keše je totiž se o ni pečlivě starat.
·         Po nalezení keš nikdy neodnášíme! Keš schováme tak, jak jsme ji našli, abychom nezkazili radost těm, kteří ji budou hledat po nás.
·         V logu nenapovídáme ostatním, nezveřejňujeme ani fotky, které by mohly být nápovědou k nalezení (tzv. spoilery).