U sáčků na zip se nejčastěji setkáváme s otázkou: „Co do nich ukládat, aby to mělo nějaký význam“? Nejčastěji to bývají suroviny, které nějakým způsobem souvisí s přípravou pokrmů.
Ořechy – vyloupané ořechy jsou dnes velkým trendem, podobně jako namíchané ořechové směsi se sušeným ovocem. Jejich výhodou je, že nepodléhají tak rychle zkáze, pokud je dobře uskladníte na suchém a temném místě. Dávat je do plastových dóz nebo papírových krabic znamená zabrat spoustu místa, zatímco v zip sáčku je poskládáte na sebe tak, že využijete kapacitu skladovacích prostor do jejich maxima.
Obsah chladničky – většina hospodyněk ukládá ovoce, zeleninu a další potraviny do chladničky v mikrotenovém sáčku, nebo v plastových nádobách s víčkem. Nádoby zabírají zbytečně mnoho prostoru, který není rozhodně efektivně využitý, a chladnička je navíc rozměrově pro dlouhodobé skladování velice omezená. Do mikrotenového pytlíku proniká vzduch a hlavně se v uzavřeném chladicím prostoru mísí pachy, takže pak vzniká problém, jestliže se rozhodnete vedle sebe položit v mikrotenových obalech sladký dortík a nastrouhaný parmezán. Parmezán získá nasládlou oříškovou příchuť a dortík pak nejspíš nabere odér ne zrovna přívětivý.
Hotová jídla – igelitové sáčky se zipem jsou k ukládání hotových jídel do mrazáku ideální. Zejména, pokud jde o více tekuté složky, např. omáčky nebo ovocné dřeně. Odpadají neforemné nádobky, sáček vyplní prostor podle potřeby a navíc je do něj vidět, takže stačí jen popis lihovým popisovačem, anebo se obejde i bez popisu. Výhodou těchto materiálů je jejich zdravotní nezávadnost a možnost opětovného použití. Vyrábí se z LDPE nebo HDPE polyetylenu, který je naprosto pro potravinářské účely bezpečný. Po vyjmutí sáčku z mrazáku jej stačí opláchnout teplou vodou, tím jeho vnitřní obsah „povolí“, snadno jej vyprostíte a sáček stačí umýt (pokud není příliš zamaštěný) a použít znovu.