Nejpočetnější skupinu růží tvoří ty záhonové. Kultivary mají mnoho velikostí a barev, některé jsou vyzbrojeny nespočetně mnoho trny, jiné jich mají jen několik. Pokud růžím dopřejeme dostatek péče a prostoru, odvděčí se nám nádhernými bohatými květy. Ať už jsou plody menší nebo naopak velké, všechny růže vyžadují takové podmínky, aby mohly prospívat. Ať už si vybereme růže pnoucí nebo keříkové, správným ošetřováním docílíme oku příjemnému pohledu.
Růžím svědčí vzdušné místo na slunci. Pokud jsou umístěné do stínu, hrozí jim napadení houbovými chorobami. Ideální je také kyprá půda s dostatkem humusu. Pro dobré zakořenění růží se doporučuje hloubka 80 centimetrů dobře propustné půdy. Můžeme přidat i dobře uležený hnůj nebo kompost. Těžkou půdu vylehčíme pískem s přidáním kompostu, aby vznikl nový výživný základ pro budoucí nádherné růže. Při napadení houbovými chorobami se na listech růží objeví černé skvrny, rozšiřující se zejména při deštivém počasí. Takové listy bychom měly co nejrychleji z růží odstranit. Chemické postřiky jsou už pro zkušenější zahrádkáře. Na podzim je nutné shrabat všechno spadané listí, protože v takové hromádce, byť dobrého mulče, přezimují houby a na jaře se opět probudí k životu. Účinným opatřením se také ukázalo dodržovat vzdálenost rostlin od sebe.
Většina kultivarů ušlechtilých růží jsou očkované na odnoži růže plané. Místo poznáme jednoduše – kmínek růže je trošku zesílený. Ten by měl být při výsadbě tedy několik centimetrů pod zemí. Stává se ale, že v místě očkování vyraší nový a bujný výhon. Je ale třeba odstřihnout, protože jinak bude brát růžím sílu k růstu. Také je tu možnost, že růže zplaní. To by znamenalo, že šlechtěná růže zajde a pod roubou poroste jen růže šípková.
Pokud je léto hodně suché, měly bychom růže dostatečně zalévat, nikoli však přelít, jinak uhnijí. Půda kolem rostliny by měla být dobře savá, aby pojala hnojivo z dobře uleželého kompostu. Řešením jsou také posypová minerální hnojiva, která aplikujeme v březnu a v červnu. Pak je v červenci čas na množení, tedy řízkování, a to růží pokryvných nebo keříkovitých. Využít bychom měli jen výhony pružné, o délce 10 centimetrů a s minimálně čtyřmi očky. Nejjednodušší variantou je zapíchat takové výhonky do truhlíku se směsí zeminy a písku, zalít a přikrýt folií. Necháme je tak až do jara, kdy je následně začneme otužovat a přesazovat. Jestliže tvoříme nové místo, nový záhon, je krásné spolu s růžemi vysadit také levandule nebo afrikány. Barevná kombinace vypadá nádherně a navíc jsou si rostliny vzájemně prospěšné – udržují se bez škůdců.
28.4.2023