Když jenom trošku rozumíte kelvinům, lumenům, nebo wattům, budete se divit, ale Vy při výběru žárovek na bázi LED nebudete potřebovat ani prodavače, který by Vám něco musel vysvětlovat. Obal LED žárovky Vám podáveškeré potřebné informace, a možná ještě něco navíc!
Když znáte odborné termíny.
Je jasné, že musíte alespoň trošku něco vědět z oboru elektro, abyste prodavače při výběru vůbec nepotřebovali. Takže se do toho pustíme a oprášíme vědomosti.
· Kelvin – K. Jednotka, která určuje teplotu chromatičnosti. To znamená, že čím více Kelvinů, tím bělejší světlo. To byste si mohli zapamatovat. Např. denní světlo má teplotu kolem 6000K. Jestli chcete aktivně pracovat u pracovního stolu, ideální bude LED žárovka s označením 7000K. Naopak pro relaxaci bude stačit, třeba jen 2700K.
· Lumen – l. Jednotka světelného toku. V praxi to vypadá tak, že na krabičce je označení, např. 1055l, a to znamená, že příkon klasické žárovky 75W zastupuje tato LED žárovka. A to s pouhými 12W.
· Watt – W. Předchozím vysvětlením lumenů jsme vlastně zodpověděli i další údaj na obalu tohoto světelného zdroje. Je-li tam uvedeno u nakreslené klasické žárovky s vláknem 75W, znamená to, že LED žárovka tuto klasiku nahrazuje. Ale s nižším příkonem.
· Další údaje na obalu LED žárovek jsou víceméně jasné každému laikovi. Např. to, že má životnost 20 000 hodin. Že ji můžete 25 000krát rozsvítit a vydrží. Samozřejmě, že je tam uváděna i patice. A nakonec i rozměry, které jsou pro kupujícího také podstatné. LED žárovka se musí vejít do svítidla, že ano!
· Určitě na každém obalu najdete také to, na kolik procentšetří životní prostředí. Je to jasné, protože LED žárovka neobsahuje rtuť a obsah uhlíku je také nízký.
· Dokonce najdete i údaj, který se týká použití světelného zdroje při různých teplotách. Naší pomyslnou žárovkou můžete svítit v rozmezí teplot -25°C až +45°C.
Jen si vezměte do rukou LED žárovku v obalu a pročítejte si všechny údaje. Uvidíte, že prodavače potřebovat nebudete. Všechno se dozvíte i bez pomoci.
4.8.2018