Jeleni maralové, žijící na severu, v oblastech Sibiře a Altaje, se touto rostlinou často dopují. Pomáhá jim přežít krutou sibiřskou zimu a zajišťuje určitou dobrou reprodukci.
Lovci, kteří tam žijí, užívají kořen této rostlinky jako prostředek proti únavě, spánku a pocit hladu během svých lovů. Rostlina maralí kořen je známa též pod názvem parcha léčivá, nebo parcha sibiřská. Je známa pro své různorodé léčivé využití. Je využívána pro
· léčbu stresu
· fyzické i psychické slabosti
· léčí neplodnost a impotenci
· zlepšuje krevní oběh
· odstraňuje únavu
· posiluje odolnost organismu
· pomáhá nám vyrovnat se s náhlými změnami
· k doléčení pooperačních stavů
· při dlouhodobých onemocněních
· zvyšuje obranyschopnost organismu
· dodává tělu energii
· snižuje hladinu cukru, cholesterolu i tuku
· při doléčování boreliózy
Má také dobrý vliv načinnost jater, odstraňuje nechutenství a podporuje trávení. Používá se k doléčování nádorových onemocnění, mononukleózy nebo boreliózy. V posledních letech je zjištěno, že kořen má vliv i na velikost poprsí.
Kořen života
Maralí kořen, který se velmi mnoho podobá kořenu ženšenu, se nejlépe a nejpříjemněji používá jako tinktura. Kořen pouze nakrájíme, nebo nadrtíme na velmi malé kousky a necháme naložené uležet v čistém lihu nebo slivovici. Z parchy samotné potom můžeme použít také listy, které nasušíme a použijeme na přípravu čaje.
Maralí kořen má velice mnoho využití. Mimo jiné působí mírně anabolicky a zvyšuje nárůst svalové hmoty. Navíc pomáhá vyplavovat jedy z organismu, též alkohol. Pro sportovce je ideálním doplňkem stravy, neboť pomáhá zvyšovat výkon.
Čaj z parchy léčivé je vhodné popíjet při neplodnosti, a také při nechutenství. Celkově parcha bojuje proti civilizačním nemocem a stresům. Využívá se i jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocnění.