Vzpomínáte si na parapety svých babiček. Měly je vždy plné květin a různých zelených rostlin. Jednak jim bylo líto vyhodit kde jakou sazeničku a jednak zeleň v domě značila klid a pohodu.
Rádi bychom doma měli také pár rostlinek, ale žádná nám prostě nevydrží? Tímto problémem se trápí mnoho z nás. Přesto si stačí dát pozor na několik zásadních bodů. 1) Vláha
2) Světlo
3) Teplo
1. Voda je základem všeho živého. A zásadní dvě problematiky ohledně pokojových rostlin jsou buď vody moc, anebo málo. Zpravidla bychom měli zalévat pokojové rostliny odstátou vodou pokojové teploty. Rozhodně si dejte pozor, ať v zálivce nejsou velké výkyvy. Například jako když zaléváte jednou za měsíc nebo dva velkým množstvím vody. Když je květina příliš suchá, začne vadnout a žloutnou jí listy. Pokud je vláhy naopak hodně, začnou jí hnít kořeny. Takže dojde k opadání listů a celkovému úhynu rostliny. Doporučuje se spíše než hodně zalévat, tak rozprašovačem zeleň pravidelně kropit. Nejen, že zabráníte přelití, ale listy se pročistí od prachu a různých nečistot.
2. Světlo je důležitou součástí růstu a tvorby květů. Zde je to hodně individuální. Každá květina vyžaduje svoje. Společným pravidlem je, že v zimě květiny dostávají méně světla než létě, pokud zůstávají na stejném místě. Čím větší nedostatek světla rostlina má, tím bledší barvu mají její listy. Takové rostliny jsou hubené a hodně protáhlé. Je dobré mít květiny na parapetu před záclonou, pokud to ovšem je možné. Záclona ubírá až polovinu světla, které projde přes sklo. V létě je naopak důležité nevystavit rostliny přímému slunečnímu záření. Mohly by se spálit a měly by skvrny na listech.
3. Teplo není pro pokojové rostliny vždy přítel. Některé rostliny ho vůbec nemusí. Proto je dobré je nechat například na chodbě. Hlavní problém nastává v zimě při větrání. Oproti tomu v létě, kdy je větrání přímo vyžadované, v zimě je potřeba vzít v potaz velký rozdíl teplot v místnosti a venku. Náhlé proudění ledového vzduchu může způsobit opadání listů. Lepší je na dobu větrání dát květiny bokem. Stejně tak pokud jsou vystavené přímému působení radiátorů, je třeba zvážit jiné umístění.
Pokud si dáte pozor na výše zmíněné body, je pravděpodobné, že budete mít úspěch s pěstováním svých oblíbených pokojových kamarádů. Rozhodně si neberte na začátek nějakou extra náročnou květinu, která by se spíše trápila, než by Vám dělala radost. A nejlepší rada na konec. Jakmile si květinu pořídíte, poznamenejte si její název. A nastudujte si, co přesně jí vyhovuje.
Tím si nejen obohatíte svoje znalostí, ale vyhnete se i špatně rostoucím nebo nezdravě vypadajícím rostlinám. A pokud se jim bude dařit, i Vy ze sebe budete mít větší radost.